Pınar Karşıyaka Tarihine Damga Vurmuş 5 Oyun Kurucu

Pınar Karşıyaka tarihinde önemli rol oynamış oyun kuruculara göz atıyoruz…

By Utkan Şahin & Semih Tuna/ info@eurohoops.net

Pınar Karşıyaka, Türkiye basketbolundaki en önemli figürlerden biri.

Taraftarıyla, kurduğu takımlarla Karşıyaka, her zaman bu ligin en önemli parçalarından biri oldu. Bunun yanında hem Avrupa basketboluna hem de Türk basketboluna birçok önemli ismi – yerli, yabancı – onlar kazandırdı. Avrupa basketboluna armağan ettikleri isimler başlı başına bir yazı konusu.

Biz konumuza gelirsek, Karşıyaka ve parlayan oyuncular denilince akla hep yetenekli liderler geliyor. Bu konuda da en iyileri her zaman oyun kurucu pozisyondan çıkıyor.

Eurohoops Fırın’ın yeni yazısındaki konusu da tam olarak bu. Karşıyaka tarihine geri döndük ve bu güzide kulübümüzün en iyi oyun kurucu performanslarını huzurlarınıza taşıyoruz. Hazırsanız, başlayalım!

Vrbica Stefanov
Oynadığı Yıllar: 1999-2000
İstatistikleri: 16.7 sayı, 3.2 ribaund, 5.2 asist

Vrbica Stefanov, Makedon basketbolunun Naumoski’den sonra çıkardığı en iyi oyun kurucuydu.

Ülkesinde parladıktan sonra 1999’da Pınar Karşıyaka’ya gelen Stefanov, Zakhar Pashutin ile birlikte Karşıyaka taraftarına harika bir sezon başı yaşattı. Bu ikilinin yanında Kaya Peker ve Marko Milicic’in de katkılarıyla İzmir ekibi ilk 7 hafta hiç yenilgi almazken ilk yarıyı ise sadece üç yenilgiyle kapattı.

Yugoslav basketbolunun klasik oyun kurucularından biri olan Stefanov, yüksek oyun zekası, pasörlüğü ve dış şut yeteneğiyle Karşıyaka taraftarının kalbini çalmayı başardı. O takımının en skorer oyuncusu olan Stefanov, 5.2 asist ortalamasıyla ligde asist krallığını üçüncü sırada tamamladı.

Karşıyaka’da gösterdiği performanstan sonra AEK’ya önemli bir ücret karşılığında transfer olan Stefanov, daha sonra ülkemizde Ülker ve Mersin formaları giydi ancak en iyi hatıraları hep Karşıyaka formasıyla oldu.

Hakan Köseoğlu
Oynadığı Yıllar: 2002-2003 & 2008-2009
İstatistikleri: 15.8 sayı, 5.6 asist, 3.5 ribaund

Ligde Türk oyuncuların sezonu istatistik lideri olarak bitirdiğini çok fazla görmüyoruz. Hakan Köseoğlu ise bunun aksini ortaya koyan yerli oyunculardan biriydi, hem de üç kez lig lideri oldu.

Darüşşafaka altyapısından çıkan Hakan, büyük bir potansiyeldi. Özellikle tempo arttığı zaman çok iyi bir saha içi lideri olan Hakan, pas ve saha görüşü yetenekleriyle bu lige damga vurmayı başardı. Darüşşafaka’da parladıktan sonra 2002-2003 sezonunda Karşıyaka yolcusu olan Hakan, kendini burada bir lider olarak kanıtladı. Dewayne Jefferson ile birlikte Karşıyaka’yı taşıyan Hakan, 15.0 sayı, 3.4 asistlik performansıyla Karşıyaka’nın sezonu 5. sırada tamamlamasını sağladı.

O sezondan sonra yıllarca İzmir’de Tuborg forması giyen Hakan, 2008’de ise Karşıyaka’ya geri döndü. Sakatlıklar sebebiyle daha önceki yıllarda skorerlik yeteneği sekteye uğrayan Hakan, Karşıyaka’da ise kendini yine buldu.

Vasat Karşıyaka kadrosunu ayakta tutan Hakan, 15.8 sayı, 8.0 asist ortalamasıyla sezonu tamamladı. 8.0 asist ortalamasıyla ligin asist kralı olan Hakan, Karşıyaka formasıyla bunu başaran son oyuncu oldu.

David Holston
david holston karşıyaka ile ilgili görsel sonucu
Oynadığı Yıllar: 2009-2011
İstatistikleri: 14.6 sayı, 6.0 asist, 2.6 ribaund

2000’lerin başında Pınar Karşıyaka’nın en büyük sorunlarından biri istikrardı. Özellikle Ahmet Kandemir dönemininde pek çok yetenekli oyuncuyu İzmir’e getiren Karşıyaka, o oyuncular parladıktan sonra hiçbirini elinde tutamıyordu.

David Holston ve onunla birlikte gelen Andre Smith, bunu bozan oyuncular oldular ve Jerome Robinson’dan beri Karşıyaka formasını iki yıl üst üstte giyen ilk yabancı oyuncular oldular.

Bizim gündemimizdeki Holston ise Karşıyaka taraftarının unutamadığı oyun kuruculardan biriydi. Chicago’da kolej okuduktan sonra Karşıyaka’ya gelen Holston, 1.73’lük küçük bedenine rağmen sahada harikalar yaratabiliyordu. Harika bir delici olan Holston, iki yıl boyunca Karşıyaka hücumunun taşıyıcı parçası oldu. Üstelik bu deliciliğini sadece kendisi sayı üretmekten için değil takım arkadaşlarını beslemek için de kullandı.

Amerikalı guard, iki yıllık Karşıyaka kariyerinde İzmir ekibinin iki sezonunda da playoff oynamasını sağladı. En unutulmaz performansı ise ikinci yılında Arena’da iki uzatmalı maçta Fenebrahçe’ye 31 sayı atarak takımını zafere taşıdığı performanstı.

İkinci senesinden sonra deplasman performansı gerekçe gösterilerek gönderilen Holston, daha sonrasında ülkemizde Mersin BŞB forması giydi.

Mire Chatman
Oynadığı Yıllar: 2011-2012
İstatistikleri: 18.0 sayı, 6.5 asist, 5.0 ribaund

Mire Chatman, Karşıyaka’ya gelmeden önce herkesin bildiği bir oyuncuydu.

3 yıl boyunca Beşiktaş’ta gösterdiği performansla parlasa da saha dışı olaylarla da gündem olmayı başaran Chatman, 2011 yazında İzmir ekibine Holston sonrası getirildi. Burada tek yıl kaldı ama performansıyla akıllara kazandı.

Jovo Stanojevic ile birlikte takımın taşıyıcı parçası olan Chatman, harika bir liderdi. Lig tarihinde triple-double yapmayı başaran az sayıdaki oyuncudan biri olan Chatman, sahada takımı kendisinden ne istiyorsa onu vermeyi başarıyordu. Kötü başlayan sezonda Karşıyaka, ilk yarı ve ikinci yarının sonundaki galibiyet serileriyle playoffa kalırken Amerikalı guard, özellikle ilk seride büyük rol oynadı. Chatman, o serideki yedi maçın altısında takımının en skoreri olmayı başardı.

Sezon sonunda Karşıyaka, playoffta Efes’e elenirken Chatman, ligde sayı krallığı ve verimlilik krallığını ikinci sırada tamamlarken asist krallığını ise lider tamamladı.

Bobby Dixon
bobby dixon ksk basket ile ilgili görsel sonucu

Oynadığı Yıllar: 2012-2015
İstatistikleri: 15.6 sayı, 4.3 ribaund, 4.4 asist

David Holston, Mire Chatman ve Bobby Dixon!

İzmir’de üç büyük oyun kurucu performansı izledik ve hepsinde halefi, selefinin gelişmiş versiyonuydu. Holston, deplasman performansı yüzünden gönderilirken Chatmanlı Karşıyaka, deplasmanda ligin en iyi takımlarından biri oldu. Chatman sonrası gelen Dixon ise daha büyük bir liderdi ve büyük ihtimalle Karşıyaka taraftarının gönlünün ilk sırasında hep olacak.

Ufuk Sarıca adının, bir semt takımı olan Karşıyaka’daki en popüler noktalarından birindeki parkın adıyla onurlandırması ile sonuçlanan hikayenin saha içi lideri kuşkusuz Bobby Dixon’dı.

Sezon başı planlamasında oyun kurucu pozisyonunda şehrin basketbol kültürüne tanıdık bir isim olan David Holston’ı yazan Ufuk Sarıca, oyuncu ile anlaşma sağlayamayınca alternatif isimlerden şimdilerde bildiğimiz adıyla Ali Muhammed’i getirdi ve oyuncunun 3 kupayla sonuçlanan 3 yıllık rüya dönemi başlamış oldu.

Vasat sayılabilecek bir kariyer noktasındayken kısa boyunun getirdiği dezavantajları ele avuca sığmayan oyun hırsıyla kapatan Amerikalı oyuncu da bu birlikteliğin devamında kariyer basamaklarını birer birer değil, beşer beşer çıktı.

Karşıyaka’nın saha içerisindeki kalbiydi o. Hiç geri adım atmadı. Sürekli imkansızı kovaladı ve bütün bunlar onların imkansız denilen bir şampiyonluk kazanmasını sağladı.

Final serisinin ikinci maçında son saniyelerde yaptığı inanılmaz işler, bence onun kariyeri için bir özetti.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.